flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аліменти 2017: судовий наказ про стягнення аліментів та прожитковий мінімум для дитини.

26 липня 2017, 10:39

Відповідно до Сімейного кодексу України, способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі. Кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі з урахуванням обставин, зазначених у ст. 182 СК України: стану здоров'я і матеріального становища одержувача аліментів і платника аліментів: наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина тощо. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів. 

Якщо відповідач має нерегулярний та мінливий дохід та в змозі надавати грошову допомогу, але добровільно такої допомоги не надає, кошти повністю витрачає на свої потреби - ви маєте всі підстави звернутися до суду. Оскільки Відповідач має мінливий дохід, то аліменти визначатимуться в твердій грошовій сумі, відповідно до ст. 184 СК України, у певному розмірі щомісячно.

З 01 січня 2017 року, у зв'язку зі зміною мінімальних державних гарантій змінилися також і розміри окремих виплат. Зокрема, з огляду на новий прожитковий мінімум на 2017 рік, змінився і мінімальний розмір аліментів.

Прожитковий мінімум становить:

1) з 01.01 по 30.04:

на дітей до 6 років - 1355 грн.;

на дітей від 6 до 18 років -  1689 грн.

2) з 01.05 по 30.11:

на дітей до 6 років - 1426 грн.;

на дітей від 6 до 18 років - 1777 грн.

3) з 01.12 по 31.12:

на дітей до 6 років  - 1492 грн.;

на дітей від 6 до 18 років - 1860 грн.

 

 Президент України підписав Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо покращення захисту права дитини на належне утримання"  (набрав чинності 08 липня 2017 р.), яким внесено зміни до ч.2 ст.182 Сімейного кодексу України . Закономвизначено, що мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (досі було 30%). Аліменти є власністю дитини. Крім того, той із батьків або інших законних представників дитини, на ім’я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини.Також закон передбачає, що той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину – однієї чверті, на двох дітей – однієї третини, на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.   Із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів має право звернутися той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина у таких випадках:

1) про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину; 2) про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі у розмірі 50% відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

У інших випадках, як і до проаналізованих змін, подається позовна заява. Переваги заяви про видачу судового наказу - швидкість розгляду, адже, згідно ст. 102 ЦПК України, у разі винесення судом ухвали про відкриття наказного провадження, суд, у триденний строк з моменту її постановлення видає судовий наказ по суті заявлених вимог; видача судового наказу проводиться без судового засідання і виклику стягувача та боржника для заслуховування їх пояснень.

Помічник голови суду

прес-секретар Літинського районного суду

  Ірина Сарафинюк