Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Під час ХІІ позачергового з'їзду суддів, що тривав 25-26 вересня 2014 року, делегати визначилися щодо складу Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а також обговорили актуальні питання, зокрема щодо зміцнення незалежності суддів, підвищення авторитету судової влади та визначили заходи для реалізації цих завдань.
У процесі відновлення довіри суспільства до судової влади надзвичайно важливим є проведення ефективної судової реформи. На цьому у своєму виступі наголосив Президент України Петро Порошенко, який взяв участь у відкритті з’їзду. Він висловив переконання, що проект судової реформи буде підготовлено спільно з суддями та громадськістю вже найближчим часом. Водночас глава держави підкреслив важливість реалізації принципу незалежності суддів і запевнив, що це є одним із пріоритетних завдань.
Як зауважив під час свого виступу Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк, повноваження, які мають органи суддівського самоврядування для гарантування незалежності суддів, наразі є лише декларативними, а тому суддівській спільноті слід надавати свої пропозиції та рекомендації щодо ефективного впровадження судової реформи.
Участь в обговоренні актуальних питань взяли представники Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ. Нагадаємо, що делегатами від ВССУ були обрані судді судової палати у кримінальних справах Михайло Вільгушинський, Вячеслав Наставний та судової палати у цивільних справах – Алла Лесько, Михайло Макарчук, Алла Олійник. Також участь у заході взяв Голова ВССУ Борис Гулько.
Особливу увагу делегати з’їзду звернули на складну ситуацію, пов’язану зі здійснення правосуддя в окремих зонах проведення АТО на території Донецької й Луганської областей. Відповідно з’їзд вирішив доручити Раді суддів України звернутися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо негайного вжиття заходів для термінового вирішення питання зміни місцезнаходження судів, які знаходяться в зоні проведення АТО.
Як і було передбачено порядком денним, на з’їзді було призначено членів Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Так, до Вищої ради юстиції за результатами таємного голосування призначено суддю Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Аллу Олійник, суддю Вищого господарського суду України Наталію Волковицьку та суддю Вищого адміністративного суду України Олексія Муравйова.
За результатами таємного голосування членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України було призначено суддів Верховного Суду України Юрія Тітова та Миколу Патрюка, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Михайла Макарчука, Вищого господарського суду України Анастасію Заріцьку, Апеляційного суду Харківської області Валентину Устименко, Апеляційного суду Донецької області Миколу Мішина. Було сформовано також резервний склад комісії на випадок вибуття одного або декількох її членів, до якого, зокрема увійшов суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Віталій Гончар.
Крім того, з'їзд затвердив Регламент призначення та звільнення суддів Конституційного Суду України з посади за квотою з'їзду суддів з урахуванням поправок.
Також найвищий орган суддівського самоврядування прийняв у цілому Регламент з'їзду суддів України, вніс зміни до Положення про Раду суддів України та заслухав інформацію щодо розробки Стратегії розвитку судової системи в Україні на 2015-2019 роки.
ХІІ позачерговий з'їзд суддів прийняв рішення, якими визначив низку заходів для ефективного забезпечення незалежності судів та підвищення авторитету судової влади.