Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Узагальнення
судової практики розгляду справ про злочини проти громадської безпеки розглянутих Літинським районним судом Вінницької області протягом 4 місяців 2013 року
ПЛАН:
Вступ
І. Загальні засади та принципи розгляду справ проти громадської безпеки.
ІІ. Аналіз статистичних даних у справах даної категорії
Висновки та пропозиції.
Вступ
На виконання плану роботи Літинського районного суду Вінницької області на І півріччя 2013 року здійснено узагальнення судової практики розгляду справ про злочини проти громадської безпеки за 4 місяці 2013 року.
Метою зазначеного дослідження є підведення підсумків та виявлення проблемних питань, щодо розгляду справ даної категорій, їх процесуальний розгляд, та пропозиції щодо усунення проблемних питань.
Об'єктом вивчення була інформація про практику розгляду кримінальних справ пов»язаних із сферою громадської безпеки за 4 місяці 2013 року.
Офіційна статистична звітність за 2013 рік, дає можливість провести дослідження статистичних даних, а саме: здійснити статистичний (кількісний) аналіз обліку справ, процесуальний порядок їх розгляду, підвести підсумки щодо правильного порядку вирішення та виконання даних справ, вирізнити різницю між застосуванням процесуальних норм суддями та узагальнити загальні проблеми, які виникають при вирішенні даної категорії справ.
Важливістю теми узагальнення, є наявність розбіжностей у тлумаченні законодавства та його застосування, неузгодженість певних положень законів.
І. Загальні засади та принципи розгляду справ проти громадської безпеки.
Необхідною умовою забезпечення прав і свобод людини і громадянина, гідних (нормальних, безпечних) умов їх життя, збереження та примноження духовних і матеріальних цінностей є надійна охорона громадської безпеки. Тому вона вперше в історії України віднесена законодавцем до числа самостійних важливих стрижневих цінностей (об»єктів), правове забезпечення охорони яких має своїм завданням Кримінальний кодекс України, а в його Особливій частині вперше передбачена відповідальність за посягання на цей об»єкт в самостійному розділі.
Громадська безпека є елементом, складовою частиною, однієї із сфер нацональної безпеки України, яка визначається в Законі України «Про основи національної безпеки України» як «захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечується сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам».
Відбиваючись у суспільній психології, психології суспільства, громадська безпека утворює такий стан суспільної свідомості, такий соціальний настрій, який характеризується відсутністю загроз життю і здоров»ю, свободі, недоторканості та безпеці людей, власності та іншим цінностям, люди почувають себе в безпеці, є вільними від страху. Громадська безпека утворює атмосферу громадського спокою, обстановку в впевненості в надійності та ефективності захисту від ймовірних злочинів.
Суспільна небезпечність злочинів проти громадської безпеки полягає в тому, що вони порушують безпечні умови життєдіяльності - загальну (спільну) безпеку, безпеку життя, здоров»я, власності широкого і невизначеного кола осіб та безпеку інших цінностей суспільства, створюють небезпеку настання тяжких наслідків, а не рідко їх і заподіюють.
Як ми вже зазначали злочинам проти громадської безпеки відведений розділ ІХ КК України, який передбачає цілий ряд різних злочинів даної категорії.
Об»єктивна сторона злочинів проти громадської безпеки полягає у суспільно небезпечному, протиправному діянні (дії або бездіяльності), що порушує захищеність (гарантованість) життя і здоров»я людей та інших важливих цінностей суспільства, створює загальну (спільну) небезпеку настання тяжких наслідків або заподіює таку шкоду.
Суб»єктивна сторона злочинів даної категорії з формальним складом - прямий умисел, а злочинів з матеріальним складом - необережність.
Мотиви і мета більшості злочинів проти громадської безпеки не є їх обов»язковими ознаками і можуть бути різними.
Суб»єктом злочинів проти громадської безпеки є, як правило, будь-яка особа, яка досягла 16-ти, а в деяких злочинах - 14 років.
ІІ. Аналіз статистичних даних у справах даної категорії
Протягом 4-х місяців 2013 року в провадженні суду перебувало 3 кримінальних провадження про злочини проти громадської безпеки, усі 3 кримінальні провадження вирішені, тобто по них постановлено вироки. По 2 провадженням мірою покарання були громадські роботи, а по 1 провадженню - позбавлення волі на певний період із випробуванням (застосуванням ст. 75 КК України). Усі кримінальні провадження стосувалися злочинів передбачених ст.263 КК України, а саме незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами. Процесуальні строки розгляду даних кримінальних проваджень суддями не порушувалися.
Кримінальне провадження по обвинуваченню Н. по ст. 263 ч.2 КК України. Провадження надійшло 25.04.2013 року. 25.04.2013 р. по кримінальному провадженню винесено ухвалу про призначення підготовчого засідання і призначено на 13.05.2013 року. 24.05.2013 року було постановлено вирок і Н. призначено міру покарання у вигляді громадських робіт.
Кримінальне провадження по обвинуваченню Л. по ст. 263 ч.2 КК України. Провадження надійшло 27.02.2013 року. 06.03.2013 року винесено ухвалу про призначення провадження до судового розгляду і призначено на 04.04.2013 року. 04.04.2013 року було постановлено вирок і Л. призначено міру покарання у вигляді громадських робіт.
Кримінальне провадження по обвинуваченню П. по ст 263 ч.1 КК України. Провадження надійшло 01.04.2013 року. 05.04.2013 року винесено ухвалу про призначення підготовчого судового засідання на 16.04.2013 року. 30.04.2013 року було постановлено вирок і П. призначено міру покарання у виді позбаавлення волі з застосуванням ст. 75 КК України звільнено від відбування покарання з іспитоовим строком.
Висновок та пропозицції
Проведене узагальнення засвідчило, що при розгляді зазначеної категорії кримінального провадженя судді вірно застосовують норми матеріального та процесуального права. Усі провадження розглянуті у встановлені строки, порушень не допускають.
Виконавець: Скоропад О.В.
тел. 2 14 05
29 травня 2013 року