На виконання плану роботи Літинського районного суду Вінницької області за перше півріччя 2012 року Літинським районним судом Вінницької області проведено узагальнення розгляду кримінальних справ,причини їх відкладення, що перебувають в провадженні понад 6 місяців.
Метою проведення зазначеного аналізу є дослідження, підсумок, узагальнення стану якості та оперативності розгляду кримінальних справ та виявлення проблемних питань, що виникають при розгляді цієї категорії справ, причин, що сприяли виникненню даних проблем, їх найбільших характерних порушень чи неправильного застосування норм процесуального права, вироблення пропозицій для усунення причин, які сприяли виникненню даних проблем та обговорення нововведень для правильного застосування законодавства.
Об'єктом вивчення була інформація про строки розгляду кримінальних справ розглянутих Літинським районним судом Вінницької області.
Аналізуючи стан дотримання розумних строків розгляду кримінальних справ за 2012 рік у Літинському районному суді Вінницької області встановлено, що в провадженні суду за цей рік перебувало 193 кримінальних справи, з яких 185 справ закінчено провадженням. Залишок нерозглянутих справ на кінець 2012 року становить 8 справ. При проведенні аналізу встановлено, що при розгляді вказаних кримінальних справ судом дотримувалися вимоги статей 241, 256 КПК України, який втратив чинність 20 листопада 2013 року, щодо строків попереднього розгляду справ та призначення їх до розгляду.
По жодній справі вказані строки судом не порушувались. Кримінально-процесуальним законодавством України конкретних строків розгляду кримінальних справ по суті не встановлено, але такі строки мають бути розумними і такими, що забезпечують повний, об’єктивний та всебічний розгляд справ. Загалом в 2012 році судом дотримувались розумні терміни розгляду кримінальних справ по суті. Однак при цьому мали місце випадки тривалого розгляду кримінальних справ. Як свідчать статистичні данні, переважна більшість справ розглянута в короткі строки, при цьому 4 кримінальні справи розглядаються тривалий час.
Причини тривалого розгляду кримінальних справ наступні:
- нездійснення доставки до суду підсудних, які утримуються під вартою – 9;
- неявка підсудних в судові засідання – 22;
- хвороба підсудного – 6;
- неявка адвокатів – 3;
- неявка свідків, потерпілих – 19;
- інші підстави – 65.
Слід зазначити, що одними з найбільш вагомих та найпоширеніших причин відкладення справ є: неявка в судове засідання підсудних (22), свідків та потерпілих (19).
Так, кримінальна справа за обвинуваченням Бондаренко І.В. за ст. 191 ч.2, 366 ч.1 КК України, відкладалась слуханням 8 раз по причині неявки свідків в судові засідання.
Наряду з цією причиною тривалого розгляду кримінальних справ мали місце й інші не залежні від суду обставини, які суттєво впливали на строк розгляду справ.
Так, кримінальна справа за обвинуваченням Близнюка Л.О. за ст.286 ч.1 КК України за якою була призначена судова автотехнічна, транспортно-трасологічна експертиза проведення якої було покладено на КНДІСЕ у Вінницькій області, вже два місяці як експертиза не проведена справа до суду не повернулася, хоча було надіслано два нагадування на адресу експертної установи, а саме 15.02.2013р. та 15.03.2013р.
Так, кримінальна справа за обвинуваченням Сєрова Р.М. за ст. 286 ч.2 КК України не розглядається по суті по причині розшуку підсудного ще з 2002 року.
З метою своєчасного та оперативного розгляду кримінальних справ у 2012 році Літинським районним судом вживались можливі заходи до прискорення розгляду справи: застосовано судом примусовий привід підсудних по 13 кримінальних справах, всі виконані; застосовано примусовий привід свідків, потерпілих по 18 справах, з яких всі виконані. По 2 кримінальним справам було змінено підсудним запобіжний захід з підписки про невиїзд на взяття під варту.
Висновок:
Крім того, з метою недопущення безпричинного затягування судового розгляду та забезпечення оперативності відправлення правосуддя було б доцільно контролювати часові витрати розгляду справи. Обґрунтованою видається пропозиція, висловлена в юридичній літературі, щодо необхідності ведення в судах у кожній кримінальній справі спеціальної довідки, за аналогією довідки про рух кримінальної справи, з даними про всі часові витрати на проходження справи в суді до набрання вироком законної сили і звернення його до виконання. Відповідно, у такій довідці доцільно було б вказувати і витрати часу, пов’язані із застосуванням тимчасових зупинок судового розгляду у справі. Завершуючи розгляд вказаних проблем, наголосимо, що необхідність реформування окремих питань, пов’язаних із відкладенням розгляду і оголошенням перерви у судовому засіданні, викликається реаліями суспільного життя.
Заступник керівника
апарату Гаврилюк О.В.
Секретар суду Расторгуєва Н.В.