АНАЛІЗ
ПІДСУМОК РОБОТИ СУДУ ТА СУДДІВ ЗА 2008 РІК.
1. Обсяг роботи судів, надходження справ та навантаження на суддів.
2. Розгляд судами кримінальних справ та матеріалів.
А) Виправдовувальні вироки.
3. Види кримінальних покарань (за вироками, що набрали законної сили).
4. Розгляд судами цивільних справ.
5. Розгляд судами адміністративних справ.
6. Оперативність розгляду судом справ.
7. Цивільні справи.
8. Адміністративні справи.
Динаміка надходження справ у 2008 році порівняно з 2007 роком збільшилася на 5,5%, тобто відсоток надходження справ зріс, а звідси і зріс відсоток і розгляду справ суддями і навантаження на них.
Протягом 2008 року до Літинського районного суду надійшло усіх категорій справ 6525, із них : кримінальних справ - 173, цивільних справ 941, адміністративних справ 31, справ про адміністративні правопорушення 4676, подань -704.
Усього розглянуто судом в 2008 році 6500 справ, із них: кримінальних справ -179, цивільних справ -930, адміністративних справ -25, справ про адміністративні правопорушення - 4668, подань - 698.
Їх питома вага від загальної кількості справ, які надійшли до суду становить 99,6%.
В зв’язку з тим, що в окремих суддів в 2008 році закінчилися повноваження і справи розглядали лише 3 судді, то середньомісячне надходження справ на одного суддю Літинського районного суду в 2008 році становить:
кримінальні справи - 4,8;
цивільні справи - 26,1;
адміністративні справи - 0,8;
справи про адміністративні правопорушення - 129,8;
подання - 19,5.
А тому середньомісячне навантаження на суддю в 2008 році становить 181 справа, а за рік 2172 справи.
2. Розгляд судами кримінальних справ та матеріалів
В 2008 році в провадженні Літинського районного суду перебувало 198 кримінальних справ. В порівнянні з 2007 роком кількість справ зменшилась на 2,2%. Закінчено провадженням 179 справ. Їх питома вага від справ, які перебували у провадженні становить 90,40 %.
З постановленням вироку судом було розглянуто 143 кримінальні справи. Їх питома вага від кількості справ, провадження в яких закінчено становить 79,88%. Розглянуті кримінальні справи з постановленням вироку за видами злочину були таких категорій:
злочини проти життя та здоров’я особи – 9 справ;
злочини проти статевої недоторканості особи – 1 справа;
злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина – 12 справ;
злочини проти власності – 21 справа;
злочини у сфері господарської діяльності – 15 справ;
злочини проти довкілля – 1 справа;
злочини проти громадської безпеки – 4 справи;
злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту – 8 справ;
злочини проти громадського порядку та моральності – 2 справи;
злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров»я населення – 57 справ;
злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об»єднань громадян – 1 справа;
злочини у сфері службової діяльності – 1 справа;
злочини проти правосуддя – 7 справ;
інші злочини – 4 справи.
В 2008 році в суді перебувало 6-ть кримінальних справ відносно неповнолітніх. Судом було розглянуто 4-ри кримінальні справи. По 3-м - було постановлено вироки, а 1- було закрито. При розгляді справ даної категорії суддями в повній мірі дотримуються усі вимоги КПК України. При розгляді справ про злочини вчинені неповнолітніми, крім обставин, зазначених у статті 64 КПК України, судді дотримувались вимог статті 433 КПК України, з’ясовували усі необхідні дані, які потрібні для розгляду справи. Випадків скасування та зміни вироків у справах щодо неповнолітніх у суді не має.
У справах про злочини, вчинені в складі організованих груп та злочинних організацій судом було закінчено провадження по одній справі (постановлено вирок) і одна - залишилася не розглянутою. По справі в якій було постановлено вирок, відносно 4-х осіб було подано апеляційну скаргу, яка знаходиться на розгляді у апеляційному суді Вінницької області.
У 2008 році судом на додаткове розслідування в порядку ст. 246, 281 КПК України було направлено 3 кримінальні справи. Питома вага від кількості кримінальних справ публічного обвинувачення, провадження в яких закінчено становить 1,78%.
Випадків повернення суддями Літинського райсуду кримінальних справ прокурору для усунення виявлених порушень (ст.249-1 КПК України) не було. Також не було випадків, коли прокурором відкликалися кримінальні справи із суду, у яких ще не відбувся попередній розгляд.
Найчастішими причинами повернення суддями кримінальних справ на додаткове розслідування є : невиконання слідчими органами та органами дізнання норм кримінально-процесуального законодавства при розслідуванні кримінальної справи, неповнота досудового розслідування.
Випадків скасування апеляційним судом ухвали (постанови) суду про повернення кримінальної справи на додаткове розслідування протягом 2008 року немає.
По 6-ти кримінальних справах судом було зупинено провадження, із них по 5-ти справам оголошено розшук підсудного, по 1-й справі призначено експертизу. Питома вага від кількості справ, які залишилися не розглянутими на кінець звітного періоду становить 31,57%.
За результатами розгляду справ, де підсудні знаходились під вартою із під варти вони не звільнялись.
Протягом 2008 року до суду надійшло 12 подань органів досудового слідства про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту, із них задоволено 11 подань, відхилено 1 подання. Їх питома вага від загальної кількості розглянутих подань становить 1,7%. Випадки скасування в апеляційному порядку постанов про взяття під варту в суді відсутні.
До суду в 2008 році надійшло 4-ри скарги на дії і рішення правоохоронних органів, усі задоволені. Три скарги на порушення кримінальних справ і одна - про відмову в порушенні кримінальної справи.
У звітному періоді до суду надійшло 5 справ по скаргах потерпілих у порядку ст.27 КПК України. У порівнянні з попереднім роком кількість справ зменшилась на 20 справ. По 5 справах було порушено кримінальні справи, їх питома вага від числа розглянутих скарг потерпілих становить 100%.
З фіксуванням судового процесу Літинським районним судом було розглянуто 168 кримінальних справ.
В 2008 році було постановлено 5-ть окремих ухвал по 5-ти справам. По 4-м справам причинами були усунення причин та умов, що сприяли вчиненню злочину і по 1-й було встановлено порушення законності при проваджені дізнання чи досудового слідства. Повідомлення про вжиті заходи надійшли по усім 5-м справам.
2. Виправдовувальні вироки
Суддями Літинського районного суду у 2008 році виправдовувальні вироки по кримінальним справам не постановлялись.
3. Види кримінальних покарань ( за вироками, що набрали законної сили).
У 2008 році Літинським районним судом було засуджено 162 особи, із них до позбавлення волі – 23 особи, їх питома вага від числа усіх засуджених становить 14,19%; штраф - 66 осіб; громадські роботи – 5 осіб; арешт – 4 особи; обмеження волі – 2 особи.
Що стосується додаткових покарань то судом було застосовано такі види покарань, як : позбавлення права займати певні посади або займатися певною діяльністю – 1 особа; конфіскація майна – 5 осіб.
62 особи було звільнено від відбування покарання, з них : з випробуванням 58 осіб, внаслідок акту амністії -4 особи.
У 2008 році було 6 випадків застосування ст. 69 КК України по кримінальним справам.
4. Розгляд судами цивільних справ
Протягом 2008 року в Літинському районному суді на розгляді перебувало 759 цивільних справ позовного провадження та 76 – справ окремого провадження. Провадженням закінчено розгляд по позовному провадженню по 725 справах, по окремому провадженню по 73 справах. Питома вага від кількості справ, що перебували у проваджені становить: по позовному провадженню 95,5%, по окремому провадженню 96,05%.
З ухваленням рішення суду було розглянуто: по позовному провадженню – 598 справ, по окремому провадженню – 71 справа.
У звітному періоді до суду надійшло 132 заяв про видачу судового наказу. По усім заявам було прийнято рішення про видачу судового наказу, їх питома вага від кількості розглянутих заяв становить 100%. Випадків скасування судових наказів в суді немає. А тому провести різницю виданих та скасованих судових наказів не є можливим.
По 38 цивільних справах ухвалено заочні рішення, їх питома вага від загальної кількості розглянутих цивільних справ з ухваленням рішення становить 6,3%. Скасованих заочних рішень немає.
Найбільш поширенішими категоріями розглянутих судом цивільних справ в 2008 році були:
спори про право власності та інші речові права – 108 справи;
спори, що виникають із договорів – 60 справа;
спори про не договірні зобов’язання – 17 справ;
спори про спадкове право – 140 справ;
спори про захист немайнових прав фізичних осіб – 1 справа;
спори, що виникають із житлових правовідносин – 19 справ;
спори, що виникають із земельних правовідносин – 25 справ;
спори, що виникають із сімейних правовідносин – 321 справа;
спори, що виникають із трудових правовідносин – 31 справа;
спори пов’язані із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» - 2 справи;
інші – 1 справа.
Питома вага від числа розглянутих справ позовного провадження становить 100%.
По жодній із справ позовного провадження не було постановлено судом окремих ухвал. З фіксуванням судового процесу в 2008 році 533 справи.
5. Розгляд судами адміністративних справ
У звітному періоді на розгляді Літинського районного суду перебувало 33 адміністративних справи, із них провадження було закінчено по 25-ти справах. Питома вага від кількості справ, що перебували у провадженні становить 75,75 %.
З ухваленням постанови було розглянуто 9 справ, у тому числі: із задоволенням позову 9 справ, передано в інші суди 9 справ; закрито провадження по 3-х справах і по 4-х справах - залишено заяви без розгляду. Судом було розглянуто такі категорії адміністративних справ:
спори фізичних чи юридичних осіб із суб»єктом владних повноважень щодо оскарження його дій або бездіяльності, рішень – 24 справи;
спори за зверненнями суб’єкта владних повноважень у тому числі їх органів на місцях – 1 справа;
По адміністративним справам судом окремі ухвали не виносилися.
6. Оперативність розгляду судом справ
Кримінальні справи
Майже по усіх кримінальних справах, які були призначені до попереднього та судового розгляду були дотримані встановлені КПК строки. Лише по 10-ти справах було допущено порушення строків передбачених ст.. 256 КПК України.
Залишок кримінальних справ (без урахування справ, провадження в яких зупинено) на початок 2009 року становить 13 справ. Їх питома вага від кількості справ, що перебували в провадженні суду становить 6,56 %. Не розглянуті у строк понад шість місяців 2 справи. Їх питома вага від кількості справ, що перебували в провадженні становить 1,01%. Залишок кримінальних справ (без урахування справ, провадження в яких зупинено), не розглянутих у строк: понад 1 рік до 2 років становить 1-на справа, по якій підсудні тримаються під вартою, щодо яких справа не розглянута. Справи не розглянуті понад 2 роки в суді відсутні. Причини відкладання розгляду справ є різними: неявка учасників судового процесу, витребування доказів (документів), оголошення перерви для виклику свідків. Великий вплив на оперативність розгляду судом кримінальних справ мали такі негативні чинники, як : неявка у судове засідання підсудних, потерпілих, свідків, захисників, не здійснення конвойною службою органів внутрішніх справ доставки до суду підсудних, які перебувають під вартою, перевантаженість суддів справами. Суддями вживалися такі процесуальні заходи, як : застосування приводу підсудного, потерпілого, свідків. Усі заходи виконувались вчасно. Усі судові доручення, які видавалися судом виконувались вчасно.
Цивільні справи
У 2008 році закінчено провадження у цивільних справах понад строки, встановлені ЦПК лише по 3-х справах. Їх питома вага від кількості справ, що перебували в провадженні становить 0,3 %. Залишок цивільних справ (без урахування справ, провадження в яких зупинено), не розглянутих на кінець звітного періоду становить 37 справ. Із них не розглянуті понад три місяці – 18 справ. Їх питома вага від кількості справ, що перебували в провадженні становить 1,86%.
Найпоширенішими причинами відкладення розгляду цивільних справ були: неявка однієї із сторін, або будь-кого з інших учасників процесу, що беруть участь у справі - по 27 справах. Випадків неявки прокурора (у справах за його позовом) не було. Десять справ відкладалися з інших підстав. 18 справ були не розглянуті в строк понад три місяці. Дві справи розглянуто в термін понад 1рік. Усі судові накази видано у встановлені ЦПК України строки.
Адміністративні справи
У звітному періоді закінчено провадження понад строки, встановлені КАС по 1-й адміністративній справі. Їх питома вага від кількості справ, що перебували в провадженні становить 3,03%.
Залишок адміністративних справ (без урахування справ, провадження в яких зупинено), не розглянутих на кінець звітного періоду становить 8-м справ. Не розглянутих в строк понад два місці в суді справ не має.
7. Розгляд справ в апеляційному порядку
Кримінальні справи
В 2008 році було оскаржено в апеляційному порядку 7 справ, з яких по одній справі вирок змінено та по одній справі - скасовано. Їх питома вага від кількості справ, що перебували на розгляді апеляційного суду становить 28,5%.
Випадки розгляду апеляцій на ухвали (постанови) судів, зокрема на постанови суду, винесені в порядку, передбаченому статтями 52-2, 165-2, 165-3, 177, 205 КПК України в суді відсутні.
На постанови слідчого про відмову в порушенні кримінальної справи апеляційних скарг не було.
Цивільні справи
По 16 цивільних справах надійшли апеляційні скарги на рішення, з яких по 6 справах скарги задоволено ( по 3-х – задоволено повністю, по 3-х - задоволено частково ). Їх питома вага від кількості справ, що перебували на розгляді апеляційного суду становить 37,5%.
Випадків розгляду апеляційних скарг на ухвали суддів Літинського райсуду про відмову у прийнятті заяви про видачу судового наказу або його скасування немає.
Адміністративні справи (КУаП)
По адміністративних справах у 2008 році апеляційні скарги до суду були подані по 6-ти справах. По 2-х справах апеляційні скарги було задоволені. Їх питома вага від справ, що перебували на розгляді апеляційного суду становить 33,3%.
8. Якість розгляду судом справ
Кримінальні справи
В звітному періоді відносно 10 осіб було скасовано і змінено вироки суду в апеляційному порядку, з яких відносно 9 - скасовано, відносно одного - змінено. Їх питома вага від кількості осіб, щодо яких постановлено вироки судом становить 6,1%.
Випадків скасування вироків із закриттям справи в апеляційному порядку за відсутністю подій або складу злочину, за недоведеністю участі обвинуваченого у вчиненні злочину, у тому числі щодо осіб, які трималися під вартою – немає.
Також відсутні випадки скасування вироків у зв»язку з істотними порушеннями вимог кримінально-процесуального закону, зокрема, порушення судом права на захист, ненадання підсудному права виступу в дебатах, не фіксування перебігу судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу при наявності клопотання про це та в інших випадках.
Відсутні і випадки щодо скасування вироків стосовно осіб, у Зв’язку з порушенням судом вимог ст. 299 КПК при застосуванні спрощеного порядку судового слідства.
На новий судовий розгляд була повернута 1-на кримінальна справа, у зв’язку з тим, що судом першої інстанції порушено вимоги ст.. 334 КПК України, щодо змісту мотивувальної частини вироку та невідповідність наведеного у вироку обвинувачення обвинуваченню, яке викладене в обвинувальному висновку.
Причинами скасування та зміни вироків найчастіше були : неповнота дослідження доказів по справі та застосування суворої міри покарання.
Випадків подання апеляційних скарг на постанови суду про скасування постанов слідчих та прокурора про відмову в порушенні кримінальної справи або про її порушення, на протязі 2008 року не було.
Випадків постановлення апеляційним судом відносно суддів Літинського районного суду окремих ухвал за результатами перегляду прийнятих суддями судових рішень немає.
Цивільні справи
По цивільних справах в 2008 році було скасовано в апеляційному порядку 6-ть рішень. Змінених рішень немає. Питома вага скасованих рішень становить 0,8%.
Найпоширенішими причинами скасування та зміни рішень суду у цивільних справах були : неповнота дослідження доказів, порушення норм ЦПК України та інші.
Випадків скасування апеляційним судом рішень суду у зв»язку з відсутністю даних про вручення судових повісток сторонам процесу в суді не було.
Протягом 2008 року по 4 справах скасовані рішення з направленням справ на новий розгляд, відповідно до вимог ст. 311 ЦПК України.
Випадків постановлення апеляційним судом відносно суддів Літинського районного суду окремих ухвал за результатами перегляду прийнятих суддями судових рішень немає.
Випадків скасування чи зміни в апеляційному порядку ухвал у адміністративних справах в суді не було.
9. Розгляд судом справ про адміністративні правопорушення
У 2008 році у Літинському районному суді на розгляді перебувало 4676 справ про адміністративні правопорушення. Їх динаміка у порівнянні з попереднім роком значно зросла і становить 5,43%. Розглянуто 4668 справ із винесенням постанов, їх питома вага від загальної кількості розглянутих судами справ з винесенням рішення становить 71,81%.
Розглянуті справи про адміністративні правопорушення були різних категорій, серед них :
порушення правил дорожнього руху - 3456 справ;
корупція - 5 справ;
порушення правил проведення розрахунків – 106 справ;
дрібне хуліганство - 424 справ;
непокора законній вимозі працівників правоохоронних органів - 208 справ;
дебош в сім»ї - 134 справи;
порушення правил адміністративного нагляду – 33 справи
та інші.
Їх питома вага від загальної кількості розглянутих справ про адміністративні правопорушення становить 93,5%.
Протягом 2008 року судом було притягнуто до адміністративної відповідальності 4100 осіб. В порівнянні з попереднім роком кількість осіб, яких було притягнуто до адміністративної відповідальності зросла на 5,68%.
Відносно 339 осіб було закрито справи, у тому числі: по 6-ти справах передано матеріали на розгляд громадських організацій, звільнено від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого правопорушення 19 осіб; у зв’язку з пропущенням строку накладення адміністративного стягнення закрито 258 справ; за відсутністю складу адміністративного правопорушення закрито 56 справ.
Було застосовано такі види адміністративних стягнень:
штраф по 2386 справах;
попередження по 1270 справах;
адміністративний арешт 496 справах;
позбавлення спеціального права по 139 справах;
конфіскація предмета як додаткове стягнення по 36 справах;
інші види адміністративних стягнень по 5-ти справах.
Випадків незаконного чи безпідставного незастосування конфіскації предмета правопорушення, вартість якого більше 3000 грн. в суді не було.
В апеляційному порядку було переглянуто 6 постанов про накладення адміністративного стягнення. Скасовано 2 постанови. Випадків скасування постанов у зв’язку з тим, що справу було розглянуто за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, належним чином не сповіщеної про місце і час розгляду справи і із закриттям справи за відсутності складу адміністративного правопорушення – не було. Випадків конфіскацій транспортних засобів в суді не було.
10. Звернення судових рішень до виконання
Судом у звітному періоді усі документи (розпорядження, виконавчі листи, супровідні листи) щодо звернень судових рішень до виконання у кримінальних, цивільних, адміністративних справах та справах про адміністративні правопорушення надсилалися вчасно у встановлені КПК, ЦПК, КАС та КпАП України строки. Усі рішення, що підлягали до немайнового виконання були зверненні до виконання вчасно.
По 1127 справах про адміністративне правопорушення відсутні відомості про сплату штрафу.
Випадків не надіслання розпорядження про звернення вироків до виконання у 3-денний строк в суді відсутні. До апеляційного суду Вінницької області за апеляційними скаргами, поданнями, апеляціями справи усіх категорій направлялися вчасно.
Відповідно до ст. 23 п.3 ЗУ «Про судоустрій України» судді проводять контроль за своєчасним зверненням вироків до виконання. Щотижнево перевіряють роботу працівників по виконанню ними своїх обов’язків, щодо звернення рішень до виконання. По усіх кримінальних справах, де присутні речові докази суддями обов’язково, вироком суду вирішувалися питання щодо їх конфіскації, знищення чи повернення. Випадків не прийняття судом рішень стосовно вилучення під час досудового слідства майна та депозитних сум, у тому числі у зв’язку з недоліками, допущеними органами досудового слідства в суді не було.
11. Виконання рішень судів
У 2008 році підлягало примусовому виконанню 2173 виконавчих документів (з урахуванням залишку на початок звітного періоду); фактично виконано виконавчих документів по 713 справах. Повернено виконавчих документів по 482 справах, як виконані. Залишилось не виконаними протягом року судових рішень по 1392 справах в органах виконавчої служби. Їх питома вага від кількості виконавчих документів, що підлягали примусовому виконанню становить 64,05%.
На протязі 2008 року судом не було направлено жодного подання чи повідомлення до прокуратури в порядку ст.97 КПК України щодо невиконання судових рішень.
Випадків засудження державних виконавців чи інших посадових осіб органів ДВС за порушення закону під час виконання судових рішень Літинського районного суду в суді не було.
12. Штатна укомплектованість суддівського корпусу
Штатна чисельність суддів Літинського районного суду становить 4 судді. Укомплектованість суду суддівськими посадами повна, але у двох суддів відсутні повноваження. Досвід роботи усіх суддів перевищує три роки.
Жоден суддя протягом 2008 року не притягувався до дисциплінарної відповідальності.
13. Заходи, вжиті апеляційним та місцевими судами для підвищення рівня здійснення судочинства.
На початку звітного року судом складається план про застосування та виконання певних заходів щодо поліпшення стану здійснення судочинства. А саме, планується проведення щомісячних нарад, зборів, навчань суддів та працівників суду. Щотижня судді проводять обговорення, вивчення чинного законодавства та змін до нього, застосування його на практиці. Вдосконалюються, розробляються та застосовуються на практиці нові вдосконалення внутрішньо-організаційної форми діяльності суду для поліпшення його роботи. пеляційним судом до суду направляються інструкції, роз’яснення по вдосконаленню роботи суду. Суд забезпечується новою правовою літературою та роз’ясненнями до неї. Крім того, суддями апеляційного суду Вінницької області надаються консультації при вирішенні проблемних справ. Апеляційним судом неодноразово направлялися до суду узагальнення судової практики по певних категоріях справ. В даних узагальненнях було висвітлено порядок розгляду даних справ; заходи усунення проблемних питань, які виникають в суді під час їх розгляду; застосування відповідних правових актів. У 2008 році один суддя перебував на підвищенні кваліфікації в Академії суддів України. Щомісячно до суду надходять бюлетені судової практики, які обговорюються на зборах суддів. Проводиться їх вивчення. Великий вплив на організацію роботи суду мали неодноразові заплановані перевірки роботи суду, апеляційним судом Вінницької області та територіальним управлінням Державної судової адміністрації України у Вінницькій області.
14. Пропозиції щодо поліпшення стану судочинства
Вважаємо, що за доцільне в 2009 році, для поліпшення стану здійснення судочинства, буде, за потрібне, проведення семінарів-занять з працівниками суду по питанню підвищення їх професійної кваліфікації. А також більш ширше матеріальне та фінансове забезпечення для поліпшення стану здійснення правосуддя.