Літинський районний суд Вінницької області провів узагальнення судової практики розгляду кримінальних справ про ухилення від сплати аліментів у 2011 році.
Конституцією України визначено основні права й обов’язки держави та громадян щодо забезпечення захисту дітей. Зокрема, у ч. 2 ст. 51 Основного Закону зазначається, що батьки зобов’язані утримувати дітей до їх повноліття.
Відповідно до положень Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 р. (ратифікована Україною згідно з Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 р. № 789-XII) дитина, враховуючи її фізичну й розумову незрілість, потребує спеціальної охорони та турботи, включаючи належний правовий захист, як до, так і після народження.
Обов’язок батьків утримувати дітей до досягнення останніми повноліття визначено також ст. 80 Кодексу про шлюб та сім’ю України. У разі ухилення батьків від виконання цього обов’язку кошти на утримання дітей стягуються з них в судовому порядку.
У провадженні Літинського районного суду у 2011 році перебувало 128 справ про стягнення аліментів, про збільшення чи зменшення розміру аліментів на утримання неповнолітніх дітей. Позовні вимоги у 115 справах було задоволено.
Якщо особа ігнорує судове рішення, згідно з яким її зобов’язано сплачувати аліменти, до неї можуть бути застосовані заходи кримінально-правового впливу. Зокрема, ст. 164 Кримінального кодексу України встановлено відповідальність за ухилення від сплати аліментів на утримання дітей.
Об’єктивну сторону злочину, передбаченого ст. 164 Кримінального кодексу, становлять такі окремі діяння: злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів); злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні. За ті ж діяння, вчинені особою, раніше судимою за цей самий злочин, настає відповідальність, передбачена ч. 2 ст. 164 КК.
У 2011 р. за злісне ухилення від сплати коштів на утримання дітей (аліментів) було засуджено 14 осіб. До відповідальності, передбаченої ч.2 ст. 164 Кримінального Кодексу України районним судом особи не притягувались.
Усі справи судом розглянуто у термін від одного до двох місяців. У трьох справах провадження закрито. В двох справах громадянам присуджено штраф у розмірі 1700 гривень. Вісім осіб за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей ( аліментів) засуджено до громадських робіт від вісімдесяти до ста двадцяти годин. Одну особу засуджено до 8 місяців виправних робіт з відрахуванням 15% заробітку.
Підсумовуючи викладене, слід зазначити, що ефективність розгляду справ про злісне ухилення від сплати аліментів на утримання дітей залежить від вирішення справи судом у точній відповідності із законом, недопущення спрощеного підходу до розгляду справ цієї категорії. Саме у такий спосіб можна забезпечити законність розгляду й справ про злісне ухилення від сплати аліментів і захист прав дитини.
Керівник аппарату Літинського районного суду В.В.Тимощук